Christian Morgenstern furfangos német költő volt a 19. század végén. A költőket „tölcsérnek” tekintette, akiken keresztülcsurog a nagy, színes világ, és valami tömény formába sűrűsödve „töltődik át” az olvasóba. Morgenstern mintha kevesellné a biológiaórán tanulható állatfajokat, elhatározta, hogy újakat talál ki, mégpedig két korábbinak a „költői keresztezésével”. Hogy mik a módszerei? Időnként hasonló szótaggal végződő és kezdődő állatneveket olvaszt eggyé: így jön létre a „deneféreg”, a „rinocerkóf” vagy a „rigólya” (ez utóbbi ráadásul egy létező szót utánoz: a „rigolya” afféle hepciáskodás, kellemetlen természet). Máskor az állatnevek egy-egy hangsorát értelmezi (félre), így lesz „fülszarvú” az „orrszarvúból”, „orramile” a „fülemüléből” (mely ráadásul nem is a füléről kapta a nevét…), sőt, a „hattyúból” „héttyú”, vagyis legalább egy számmal jobb fej állat. Nem beszélve az összecsereberélésről, melynek köszönhetően a „küszvágó csér” átalakult „csérvágó küsszé”. Lényeges a végeredmény, hogy minél érdekesebb, viccesebb legyen elképzelni a létrejött, dilis állatfajokat.
Christian Morgenstern
A természetnek ajánlott új képződmények
A rigólya
A leveli oroszlán
Az ölcet
A dolmányos borjú
A fülszarvú
A bölömtehén
A farkas kétéltetű
Az orramile
A héttyú
Az emlősbéka
A csérvágó küsz
A mosogatómedve
A deneféreg
A méhészsün
A rinocerkóf
A margarépa
Az emberkenyérfa
(Timár György átköltése)
Hadd idézzem egy-két egyetemi tanítványom változatait, melyekből kiderül: bőven vannak még felfedezetlen teremtmények a fejünkbe programozott szótárakban:
Csikász-Nagy Ágnes: fecskifüst, öszvércse, libarom, rovarjú, zuzmókus, tekférjezet
Ijjas Tamás: pingpongvin, tokaji szú, bodobácsi, páratlanduc, csalótetü, kloakamaci
Horváth Dániel István: vércserebogár, árvalányháj, orvosmedve, nyulipán, imádkozó sóska
Horváth László Imre: bakancsállatka, felejcs, dobberwoman
Komjáthy Aliz: galambféreg, amőbab, hangyma, reteknős, pirihuána
Hidvégi Anna: denegér, flanelgó, jávorszarvú, szénhidráf
Hmari megjegyzése:
Én még tovább bővíteném a feladatot. Rajzzal, képszerkesztővel (pl. Paint) a képzeletszülte dilis állatokat láthatóvá is teheted. Google-ra fel! Keress olyan állatrajzokat, állatfotókat, melyekből összehozhatod a neked tetsző dilisállatot. Az állatnevek kitalálásához pedig ne légy lusta elővenni egy állathatározót, amelyben rengeteg állatnév található. (Némelyek önmagukban is nagyon érdekesek, mókásak.) A sok-sok nevet olvasva könnyebb lesz megalkotni az újakat. Persze jó, ha olyan állatot veszel alapul, melyről te magad is tudod (vagy éppen most tudod meg), hogy micsoda, és kb. hogy nézhet ki.
Ijjas Tamás "bodobácsi"-ja nekem ilyenre sikeredett a Painttel:
Itt megnézheted, milyen ötletek születtek a feladványra:
http://koltogeto.blog.hu/tags/dilis_%C3%A1llatfajok
Utolsó kommentek